Apple Air Tags tanıtım görseli

Apple AirTag nedir? Nasıl çalışır?

Apple AirTag, dilediğiniz herhangi bir eşya ya da araca yerleştirilebilen ve harita üzerinde takibinizi yapmanıza olanak sağlayan bir sistemin donanım kompanentidir. Apple tarafından 2021 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen düğme büyüklüğündeki bu akıllı donanım ile alakalı merak edilen tüm detayları yazımızda derledik…

Apple AirTag tanıtımı

AirTag nedir? Nasıl çalışır?

Anahtar bulucu kategorisinde yer alan bir ürün olan Apple AirTag, hassas bulma özelliği ile anahtarlarınızdan cüzdanınıza, sırt çantanızdan valizinize ve hatta bisikletinize ve arabanıza kadar herşeyi bulabilmenizi sağlayan kurulumu son derece basit bir akıllı donanımdır. Ultra geniş bant sistemi destekleyen U1 çipi kullanılan cihazda Apple markasına ait cihazların Bluetooth bağlantısı yardımıyla eşyalarınızın yerini harita üzerinde saptayabiliyor, 20 metreden yakın bir konumda yer alıyorsa uygulama üzerinden yön tayini yapabiliyor. Apple tarafından belirtilen özelliklerde AirTag’in yakınında bulunan herhangi bir Apple cihazının bluetooth bağlantısı kullanılarak büyük bir gizlilik içinde size sinyal gönderildiği söylense de uzun mesafede cihazdan verim almak en azından şu an için pek mümkün görünmüyor. Yeni çıkacak güncellemelerle cihazın işlevselliğinin artırılması bekleniyor. Apple AirTag cihazını kullanabilmek için U1 çipine sahip bir Apple cihazınız ve cihazınızın da iOS 14.5 ve üstü bir işletim sistemine sahip olması gerekiyor.

AirTag İncelemesi: Tasarım

AirTag Tasarımı

Bir ceket düğmesini andıran AirTag, 1.26 inç çapında, 0.31 inç yüksekliğinde ve 120 gram ağırlığında. IP67 suya dayanırlık derecesine sahip olan ürün, 30 dakikaya kadar sudan etkilenmez. Arka tarafı paslanmaz çelik, ön tarafı ise sert plastikten oluşan AirTag’ın çiziklere karşı maalesef çok dayanıklı olduğu söylenemez.

AirTag İncelemesi: Çıkış tarihi ve fiyatı

Apple AirTag 30 Nisan 2021 tarihi ile birlikte Apple internet sitesi ve mağazalarından satışa sunuldu. Tekli ve 4’lü olarak satışa sürülen ürünün Türkiye fiyatı 299 TL iken 4’lü paket fiyatı 1000 lira. Apple AirTag yurtdışı fiyatı tekli üründe 29 dolar iken 4’lü paket fiyatı ise 99 dolar.

AirTag İncelemesi: Kurulum ve Ayarlar

AirTag Kurulumu

Apple AirTag kurulumu için paketi açtıktan sonra pilin etiketini çektiğinizde ürün hazır hale geliyor. Telefonunuzun veya herhangi bir Apple ürününüzün Bluetooth bağlantısını açtığınızda gerekli yönlendirmeleri ekranınızda alabiliyorsunuz. AirTag kullanabilmeniz için cihazının sürümü iOS 14.5’ten daha eski olmamalı. AirTag’ı cihazınızla eşleştirtikten sonra Beni Bul uygulaması üzerinden AirTag’ınızı adlandırmanızı ve bir emoji seçmenizi istiyor. Bu seçimlerinizi de yaptıktan sonra AirTag’ınızla ilgili bilgiler Apple kimliğinize kaydediliyor. Sonrasında haritalarda hassas bulma, AirTag yakında olduğunda sesli sinyal verme ve yol tarifi seçenekleriyle ürünü takip edebileceksiniz.

AirTag İncelemesi: Pil ömrü

Apple, AirTag’a ait teknik özelliklere yer verirken pil ömrünün 1 yıla kadar yeterli olduğunu belirtiyor. Üründe CR2032 kodlu pil yer alıyor. Ürünün arka kısmına hafifçe bastırıp çevrildiğinde pil kapağı kolaylıkla açılabiliyor ve pil değişimi yapılabiliyor.