Apple One nedir?

Apple logosu

Apple, cihazlarına pek çok özel içerik ve hizmet sunmaktadır. IOS’a özel bazı uygulama ve fırsatlar ile müşterilerini memnun etmekle beraber markasını da üste taşımakta. Ayrı başlıklar altında Apple Music, Apple TV, Apple Arcade ve Apple Cloud gibi pek çok uygulaması bulunan Apple, bu uygulamaları ücretlendirerek de büyük bir gelir sağlamaktadır. Yeni projesi olan Apple One sayesinde IOS kullanıcıları tüm bu Apple ürünü olan uygulamalara bir arada ve daha uygun fiyata erişebilecek.

Apple One uzun süredir gündemde olan ve konuşulan bir başlıktı. Yayınlandığı günden bu yana hala konuşulmaya devam ediyor. Genellikle Apple TV, Apple Music gibi uygulamaları kullanmayı tercih edip bağımsız uygulamaları kullanmayanlar tarafından tercih edilmekle beraber bu uygun fırsat içerdiği uygulamaları kullanmayıp başka uygulamalardan yararlananların da dikkatini çekti. Tüm bu uygulamaların her birinden yararlanan kişiler Apple One fırsatını kaçırmadı.

Apple One Paketleri ve İçerikleri

Apple One Paketi 3 başlık altından satışa sunuldu. İlki tek kişilik olan ve içerisinde Apple TV, Apple Music, Apple Arcade ve Apple Cloud’u barındıran “Bireysel Apple One” paketi. Bu paketi kişisel olarak kullanmak isteyenler tercih etmektedir. Sadece 1 kişinin kullanabileceği şekilde programlanmış olup 50 GB ek olarak Apple Cloud hizmeti de vaatleri arasındadır. Bu hizmeti Apple şirketi 14.95 dolara vermektedir.

İkinci bir paket olan “Apple One Aile Paketi” ise Apple cihazları bulunan bir ailenin tercih edebileceği içerisinde “Apple Music, Apple TV, Apple Arcade ve Apple Cloud’u barındıran bir pakettir. En fazla 6 kişinin girebileceği şekilde programlanmış olup 200 GB ek Cloud alanı da kazandırıyor. Aile ile ya da arkadaş grubu ile kullanılabilir olan bu paketi Apple şirketi 19.95 dolara hizmete sundu.

Üçüncü ve son paket olan “Apple One Premium” bu paketler arasında en pahalı ve en kapsamlısı olarak yayınlandı. İçeriği diğer iki pakete göre daha dolu olmakla birlikte fiyatı da buna oranla yükselmiş bulunuyor. Apple Music, Apple TV, Apple Acrade ve Apple Cloud’un yanı sıra Apple Fitness ve Apple News de pakete eklenmektedir. Aile paketinde olduğu gibi bu pakette de 6 kişi birlikte kullanabilmektedir. Bu pakete de ekstra 2 TB Apple Cloud alanı getirilmektedir. Bu paketin fiyatı ise 29.95 dolar olarak belirlenmiş bulunuyor.

Apple One’ın Tasarım Amacı

Apple Şirketi, Apple One sayesinde tüm abonelik fırsatlarını sadece bir üyelik ile elde edilmesini amaçlamıştır. Apple One içeriğindeki tüm hizmetlere rağmen daha iyi bir fiyata gelmektedir. Uygulamalar ayrı ayrı hesaplandığında tutan miktar ve Apple One ile alınan paketin tutarı birbirinden farklıdır. Apple One hizmetlerin tutarını azaltmış olup hepsini bir araya toplamıştır. Apple paketlerine abone olmak ayrı ayrı oldukça uzun ve pahalıyken IOS kullanıcıları başka şirketlerin hizmetlerinden yararlanmayı daha fazla tercih etmekteydi. Ancak Apple One ile hem tüm hizmetler bir araya toplanmış olup hem de daha uygun bir fiyata indirilmiştir. Her daim pahalı olduğu söylenilen Apple şirketi Apple One ile yaptığı bu uygun fiyatlı paket sayesinde kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi toplamıştır.

Apple One’ın Kullanılabildiği Cihazlar

IOS kullanıcıları Apple One hizmetlerine Apple MacBook, iPhone ve Apple Watch saatler gibi pek çok IOS işlemcili cihazdan ulaşabilmektedir. Birden fazla uygulamayı tek bir uygulama altına toplamak olarak da tanımlanabilecek olan Apple One hizmetinin henüz ülkemizde nasıl uygulanacağı ve fiyat aralığı tam olarak açıklanmadı ancak kısa süre içerisinde bu hizmetin geleceği biliniyor.