GoPro Hero 9 Black tanıtımı ve incelemesi

GoPro Hero Black 9 tanıtım görseli

Aksiyon kameraları özellikle video üreticileri, fotoğrafçılar ve kameramanlar tarafından çok sık kullanılan çok işlevli kamera kayıt cihazlardır. İşlevleri dolayısı ile amacı doğrultusunda oldukça sağlam, kullanışlı ve basit yapılı olan aksiyom kameraları görüntüsüne bakılarak iyi çekim yapamayacağı izlenimi verebiliyorken yeni nesil aksiyom kameraları 5K çekim dahi yapabiliyor. Aksiyom Kamerası denince akla gelen ilk markalardan birisi de genellikle GoProdur. GoProlar genellikle gizli çekimlerde, su altı çekimlerde, video içeriği üreticileri tarafından Vloglarda, makro çekimlerde çok fazla kullanılmaktadır. Youtube gibi video içeriklerinin fazla olduğu sosyal ağlarda GoPro kullanımı çok fazladır. Kısacası GoProlar insanlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

GoPro Hero 9 Black’in Özellikleri

GoPro Hero 9 Black’i diğer GoProlardan ayıran en önemli yeni özelliği kayıt yapılırken ön izleme kısmının daha net ve fark edilir olması olacaktır. 4 K görüntüye kadar çekilebilen pek çok GoPro’nun ön izleme bölümünün ekran kalitesi oldukça düşük olduğu için detaylı bir inceleme yapılamıyorken artık görüntüsü de iyileştirilen GoPro Hero 9 Black ile pek çok yeniliğe imza atacak.

Diğer GoPro modelleri gibi iki ekrana sahip olan bu modelin ön ekranı 1.4 inç, arka ekranı 2.27 inç oranında. Eski GoPro modellerinin aksine şarj ömrü yüzde 30 oranında daha iyi olacak. Bataryasında iyileştirme yapılan bu aksiyom kamerasının pili 1720 mAh gücünde olacak. GoProlar’ın ve diğer aksiyom kameralarının en olumsuz özelliklerinden biri de mikrofonda rüzgâr sesi gibi bazı seslerin soğurulamamasıdır. Kayıta alınan sesli bir videoda yüründüğü takdirde ya da rüzgârlı bir ortamda sabitlendiği takdirde kuvvetli bir hışırtı sesi duyulmaktaydı. Yeni model GoPro Hero 9 Black de bu sorunun çözümü için mikrofon dizilimi konusunda çalışılmıştır. Aksiyom kameralarının bir diğer en önemli olmazsa olmaz özelliği de su altında çekim yapmak için kullanılmasıdır. GoPro Hero 9’un suyun altında 10 metre derinlikte dahi çekim yapabilecek kadar kuvvetli yapısı sayesinde kırılmalar ya da çatlamalar minimum seviyede gerçekleşmektedir. Su altında 10 m derinliğe kadar kılıfı olmadan net çekimler yapabilen GoPro Hero 9 Black su altı için özel tasarlanmış son teknoloji kılıfı ile 50 m aşağı derinlikte çekim yapabilmektedir. Elektronik sabitleme özelliği de gelişmiş olan GoPro Hero 9 da önceden tasarlanmış olan çıkarıp takılabilir olan ön lens de geri gelmiş durumda.

GoPro Hero 9 Back’in Olumsuz Özellikleri

Yenilenmiş özelliklerinin yanında GoPro markasının büyük sorunlar yaşadığı dokunmatik ekranın algılama sorunu bu modelde de kullanıcıların şikâyet ettiği bir konu olacak gibi gözüküyor. Yeni nesil aksiyom kameralarına bakılırsa GoPro 9 Hero Black oranlandığında performans bakımından oldukça iyi ve başarılı bir kamera iken dokunmatik ekran gibi bazı konularda da kendi türünden kameraların gerisinde kalmış bulunuyor.

GoPro Hero 9 Black’in Fiyatı ve Çıkacağı Tarih

Ekimin sonuna doğru yayınlanacak GoPro Hero 9 Black’in satış fiyatı 450 dolar olarak belirlenmiş gözüküyor. Yıllık paket için 50 dolara gerektiren özel GoPro üyeliğine sahip kişiler için bu fiyat 350 dolara düşmektedir.