Sony Alpha 7C tanıtımı ve incelemesi

Sony Alpha 7C tanıtım görseli

Sony, fotoğrafçılık ve kamera konusunda sektörde ilk sıralarda yer alan bir marka olmakla birlikte her geçen gün bu konuda yeni çalışmalar yapıp ileri düzey gelişmiş cihazlar sunmaktadır. Fotoğraf Makinesi üretmenin yanı sıra oyun konsolu, kulaklık, akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar gibi pek çok elektronik cihazın üretildiği büyük bir şirket olan Sony’nin adı genellikle fotoğraf makineleri ile anılmaktadır. Son zamanlarda yeni projelerini duyuran Sony, Dünyanın en hafif, en küçük tam kare aynasız fotoğraf makinesini üreteceğini duyurdu. Önümüzdeki ay satışa sunulacağı belirlenen Sony Alpha 7C sadece 509 gram ağırlığında olacak.

Sony Alpha 7C Tüm Özellikleri

Sony Alpha 7C ağır tam kare aynasız fotoğraf makinelerinin aksine oldukça hafif olması ile fotoğraf tutkunlarına oldukça büyük bir avantaj sağlayacak. Kolayca taşınabilir olup her yere götürülebilecek olan bu fotoğraf makinesi ile istenilen her türlü fotoğraf çekimi yapılabilir. Tam olarak boyutlarının 124.0 mm, 71.1 mm, 59.7 olacağı biliniyor.

Sony bu kameranın dış tasarımını da genellikle yaptığı gibi Retro bir şekilde tasarlamış bulunmaktadır. 24,2 MP çözünürlüğe sahip, exmor teknolojisi ile tasarlanmış arkadan aydınlatmalı bir sensörü de bulunan bu kamera gölgeleri oldukça net bir şekilde göstermektedir. Kameramanları en çok ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri olan iç gövde sabitleme özelliğine de sahiptir. Bu özellik sayesinde tripod adı verilen kamera sabitleyicilere muhtemelen ihtiyaç duyulmayacaktır.

Sensörlerde bulunan her yere yayılmış şekildeki 693 aşama algılamalı otomatik odak noktası bulunmaktadır. Kamerayı kullananlara 10 fps de seri çekim özelliği sunmaktadır. 425 kontrast noktası bulunmakla birlikte gerçek zamanlı canlı göz odaklama özelliğine de sahip bir kameradır. Sadece fotoğraf çekimi değil video çekimlerin de yapılabildiği bu kamerayı drone gibi sık kullanılan özel çekim cihazları ile bağlama imkanı da bulunuyor. Slow Motion, Dokunmatik ekran, flaş gibi pek çok özelliği de bulunmaktadır.

Bazı kameraların aksine kablo bağlantısına gerek kalmadan kablosuz bir şekilde Wifi özelliği ile çekilen fotoğraf ve videolar cihazlara aktarılabilmektedir. Sony Alpha 7C kamerası, yine Sony’nin “FE” başlıklı serisinin bütün lensleri ile kullanılabilmektedir.

Sony Alpha 7C Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Kameranın Ekim ayının son haftası gibi piyasaya sürüleceği konuşulmakla birlikte satış fiyatları da şimdiden belirlenmiş bulunuyor. Lensli ya da lenssiz iki şekilde de satışa sunulacağı açıklanan Sony Alpha 7C kameralar büyük ilgi göreceğe benziyor. Lens olmadan lens harici kameranın fiyatı 1,799 dolar yani 13.500 TL olarak belirtilmişken lens içeren paketi ise 2,099 dolardan yani 15.750 TL ‘ye satışa sunulacağı konuşuluyor. Özelliklerin göre fiyatının uygun olduğu söylenirken kimi satıcılar da fiyatın çok uçuk olduğu kanaatinde. Görüntü ve odak kalitesi, dokunmatik ekran ve Wifi özelliği gibi pek çok özelliği ile fotoğraf ve video çekimlerinde yeterli seviyede güzel iş çıkartacaktır. Zaten Sony’nin kameranın performansını göstermek amacı ile yayınladığı örnek çekimlerden de görüleceği üzere kamera güncel kameralar kadar güzel çekim yapabildiği gibi hafif ve kolay taşınabilir bir yapıya sahip. Gezilere giderken sadece çantaya atıp götürülebilecek bir kamera iken tam kare aynasız fotoğraf makineleri kendi özel çantaları hariç taşımak zor olacaktır.

Kamera üretiminde yenilikçi bir yapıya sahip Sony, bu kamerası ile de büyük ses getireceğe benziyor. Hem pek çok markaya ilham kaynağı olmakla beraber ilk gün ki ikonik tasarımlarından nostaljik izler bırakarak ürettiği genellikle aynı tip metalik gri fotoğraf makinelerinden vazgeçmeyeceğini Sony Alpha 7 C’nin tasarımı ile de göstermiş bulunuyor. Şimdiden yoğun ilgi gören kamera Türkiye’de de büyük teknoloji marketlerinde satışta olacak.