XBox Series S tanıtım ve incelemesi

XBox Series S tanıtım görseli

Xbox Series X ile aynı anda piyasaya sunulması beklenen Xbox’ın yeni oyun konsollarından birisi olan Xbox Series S en uygun fiyatlı Xbox olarak piyasaya sunulmayı bekliyor. Yapılan açıklamalara göre Xbox Series S’in mini boyutlarda olacağı yani şuana kadarki Xboxlardan en küçüğü olacağı açıklandı. Görüntülerinin de yayınlanması ile Xbox Series S’in hem boyut avantajı olduğu hem de estetik şık bir görünüme sahip olduğu görülüyor. Uygun fiyatı ile de sevindiren Xbox Series S’in yeterli bulunan ancak X serisine göre daha basit yapıda bir donanımı bulunuyor. Fiyatı ile oranlandığında yeterli düzeyde olan bu iç donanım ile oyun severler iyi bir oyun deneyimi yaşayabilir. Kalitesi ve yenilikleri yeni nesil oyun konsollarına göre yetersiz olsa da orta düzey bir deneyim için yeterli olacaktır.

Xbox Series S Özellikleri

Oynanan oyunlarda bir kısıtlanma olmadığı gibi özellik olarak da yine Xbox’ın yeni üretimlerinden biri olan Xbox Series X ile de pek bir farkı bulunmamaktadır. Eski Xbox oyun konsollarına göre çözünürlüğü artmıştır. Eski modellerin çözünürlüğü genellikle 480p iken Xbox Series S de çözünürlük 1440p ye yükselmiştir. Series X için geliştirilmiş tüm oyunlar Xbox Series S için de uygun olacak. Xbox S görüntü kalitesi bakımından yeni nesil konsolların biraz gerisinde kalsa dahi oyun deneyiminde pek bir eksiklik gözlemlenmeyecektir.

Otomatik HDR ve yüksek hız özellikleri de bulunan bu ürünün hızı Xbox Series X in hızı ile aynı olacak diye konuşuluyor. Tüm oyunları normalinden 2 kat hızlı açan bir sisteme sahip olup oyun deneyimini hızlandırmaktadır. Bu Xbox ürününde fiyatına doğru oranla CD-Rom kısmı bulunmayacak.

Xbox üretici sistem mimarlarından birisi olan Andrew Goossen tam olarak “Series S’i Xbox One oyunlarını, Xbox Series X ‘in yapamayacağı şekilde geliştirmek amacıyla tasarladık” dedi. Bu sözü ile Series S’in de en az Series X kadar iddialı olduğunu göstermiş oldu.

Xbox Series S Fiyat ve Çıkış Tarihi

Fiyat konusunda da Xbox’a göre oldukça uygun bir fiyatta satılacak olan Xbox Series S 10 Kasımda yayınlanacak. Hızlıca tükenmesi beklendiği için ön sipariş de yapılabiliyor. Ön siparişler 22 Eylülden itibaren yapılmaya başlanmışken fiyatı da belli oldu. 299 dolar olan bu konsol Türkiye’de 4.699 TL ye satılmaya başlanacak. Türkiye’de ve tüm Dünyada tam anlamıyla hangi tarihte yayınlanır kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte muhtemelen belirli ülkelerde 1 Kasımda ilk olarak satışa sunulacak.