XBox Series X tanıtımı ve incelemesi

Xbox Series X tanıtım görseli

Microsoft’un en önemli alt şirketlerinden bir tanesi olan Xbox Gaming bu yıl bahar ayında yeni oyun konsolu Xbox X Serisini yayınlamayı planlıyor. Sony’nin de yakın zamanda çıkartacağı PS5’e rakip olan ve yakın zaman aralıklarında çıkması planlanan Xbox Series X’in, alanında en dayanıklı kuvvetli oyun konsolu olduğu iddia ediliyor.

Xbox Series X’in Özellikleri

Xbox Series X işlemci olarak 8 çekirdekli AMD Zen 2’yi, ekran kartı olarak da 7 nm teknolojisi ile üretilmiş, 12 TFlops gücüne sahip AMD RDNA 2 kullanılmaktadır. Belleği 16 GB büyüklükte olup işlemci hızı 3.8 GHz dir. 16 GB lik belleğin 2.5 GB alanı işletim sistemi için, 3.5 GB alan standart normal düzey bellek için, geri kalan 10 GB lık kısım ise oyun konsolunun kullanımı için kalan kısımdır. 4K görüntü kalitesi sunacak olan Xbox Series X Ultra HD bir televizyon ile oldukça iyi gerçekçi bir deneyim yaşatacaktır. Rakip firmalar gibi oyun konsolu konusunda seste de iyileştirmeye gitmiş olan Xbox, Series X’in ses grafiklerini aynı anda yüzlerce gerçekçi ses çıkartabilecek şekilde ayarlamıştır. Xbox son zamanlarda Series X ve Series X’ e göre daha küçük ve içeriği basit olan Series S’in üretimi ile aynı anda ilgilendiği gibi büyük oranda X’e odaklanmış durumda. Dünyanın en güçlü oyun konsolu olacağı söylenen ve Xbox tarafından “alanının en iyisi” olarak tanıtılan Xbox Series X geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından içeriğinin fiyatının ve çıkış tarihinin belirlendiği bir etkinlikte detaylı olarak tanıtıldı.

Xbox Series X’in Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Konsolun resmi fiyatı 499 dolar olarak belirlenmiş olup ülkemizde Vergisiz bir şekilde yaklaşık olarak 3.700 TL’ye vergiler ile 7.000 TL’ye satılmaya başlanacak. 10 Kasımda satışa sunulacak olan Xbox Series X, Türkiye’de 2021 yılının ilk aylarına satılacak gibi gözükmektedir.